Feng Shui - czym jest i jak wykorzystać to w swoim domu?
Zacznijmy od tego czym jest Feng Shui?
Pojęcie to można interpretować na wiele sposobów. Po pierwsze – jest to sztuka aranżacji wnętrz w taki sposób, by pozbyć się z nich złej energii. Feng Shui można też definiować, jako narzędzie do kształtowania najważniejszych sfer naszego życia, czyli: zdrowia, miłości, finansów, powodzenia. To również technika wpływu na otoczenie, z wykorzystaniem układu różnych przedmiotów znajdujących się w danym pomieszczeniu. Warto podkreślić przy tym, że sztuka Feng Shui wywodzi się z czasów starożytnych. Jako pierwsi wykorzystali jej moc Chińczycy.
Podstawowe zasady feng shui
W sztuce tej obowiązują pewne określone zasady. Przestrzegając ich możemy w łatwy sposób tak zorganizować swoją przestrzeń, by ta pracowała na naszą korzyść. Ich znajomość gwarantuje, że w naszym życiu zajdą oczekiwane zmiany. Jak brzmią najważniejsze zasady Feng shui?
Zasada yin i yang
Jest to koncepcja według, której naszym życiem sterują dwie przeciwstawne, ale i uzupełniające się siły. Pierwsza z nich – yin - utożsamiana jest z dobrą energią i aktywnością. Druga – yang – oznacza negatywną siłę oraz bierność. Zasada ta ułatwia zrozumienie ładu panującego we wszechświecie. Według tej zasady energie te wzajemnie się przenikają. Jeśli nic nie stanie im na przeszkodzie, wówczas możliwym jest osiągnięcie harmonii i równowagi.
Siatka bagua/Osiem Trygramów
Nie jest to stricte zasada, a konkretne narzędzie, dzięki któremu wnętrze domu będzie jeszcze lepiej współgrało z naszymi potrzebami. Siatka bagua to swego rodzaju energetyczna mapa naszego domu. Według Fehg Shui bowiem, poszczególne jego obszary są odpowiedzialne za konkretne sfery naszego życia. Jest ich łącznie 8: bogactwo, sława, związki, rodzina/dzieci, kariera, wiedza/mądrość, przyjaciele/przyjaźni ludzie, zdrowie. Siatka bagua w Feng shui może przybrać formę ośmiokąta lub czworokąta. Każdemu bokowi przypisane są inne: żywioły, kolory, strefy życiowe oraz kierunki świata.
Dzwoneczki Koshi - żywioł ognia
Zasada Pięciu Żywiołów
Według niej światem i przyrodą rządzi pięć naturalnych sił – żywiołów. Są to: ogień, woda, ziemia, metal i drzewo. Każdy z nich symbolizuje inne właściwości. Każdemu przypisane są też inne kolory i pory roku;
· ogień – to czerwień i lato; a także: pasja, chęć działania, pozytywna energia;
· woda – to niebieski i zima oraz mądrość, łatwość nawiązywania kontaktu z otoczeniem;
· metal – to popielaty i jesień, a także: radość, piękno, precyzja w działaniu;
· ziemia – to pomarańcz i końcówka lata; symbolizuje dbanie o siebie, wytyczanie granic,
· drzewo – to kolor zielony i wiosna; oznacza witalność, moc uzdrawiania.
Żywioły mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Przez to wywołują określone działanie – korzystne lub destruktywne dla naszej psychiki. Ponadto mogą stanowić źródło dobrej lub negatywnej energii.
Energia Chi
To po prostu energia życiowa. Zgodnie z założeniami Feng Shui stanowi ona ważny element wszechświata. Jeśli odpowiednio zaaranżujemy swoją przestrzeń życiową, możemy sprawić, że będzie ona również znajdowała się w naszym domu.
Ruch (przepływ)
Według Feng Shui energia Chi znajduje się w ciągłym ruchu. Czasem jej przepływ zostaje zaburzony. Wtedy dochodzi do blokady systemu energetycznego. Manifestuje się to przez złe samopoczucie, ból i brak sił. W przypadku wnętrz, możemy czuć się z nich źle, niespokojnie i niekomfortowo. Pomieszczenia, w których przepływ Chi został zaburzony, mogą powodować u nas bóle głowy i irracjonalny brak poczucia bezpieczeństwa. Trudno nam się w nich skupić czy zrelaksować.
Feng shui w mieszkaniu/domu
Od czego powinniśmy zacząć aranżację mieszkania według Feng szui? Przede wszystkim musimy zapoznać się z najważniejszymi wytycznymi. Wbrew pozorom nie należą one do trudnych. Co ważniejsze – można je śmiało zastosować bez względu na metraż, jakim dysponujemy.
Najważniejsze zasady aranżacji według feng shui.
1 - dbamy o porządek.
To niezwykle istotne, ponieważ tylko w uporządkowanej przestrzeni pozytywna energia ma szansę zaistnieć i się swobodnie rozprzestrzeniać. W związku z tym musimy usunąć z naszych wnętrz wszystko, co będzie blokowało jej przepływ. Feng shui nakazuje zwłaszcza pozbycie się:
- suszonych kwiatów – według Feng shui symbolizują one śmierć; pozbawiają nas pozytywnej energii i zabijają w nas kreatywność;
- starych przedmiotów, uszkodzonych narzędzi czy popsutych przedmiotów – blokują one przepływ energii życiowej; zaśmiecają nie tylko pomieszczenia, ale również nasz umysł; zniechęcają do aktywności; sprawiają, że przestajemy być efektywni i sprawni w działaniu oraz dążeniu do celu.
2 - wpuszczamy do domu jak najwięcej światła.
Wraz z nim zagości w naszych wnętrzach pozytywna energia. W jasnych pomieszczeniach łatwiej też o swobodny jej przepływ. Jasne pomieszczenia budzą też w nas pokłady pozytywnych myśli. Dlatego też powinniśmy pamiętać o czystych oknach, przez które światła wpada najwięcej. Warto również zadbać o rozproszone, punktowe oświetlenie w poszczególnych wnętrzach.
3 – umieszczamy w domu lustra.
Są one doskonałym narzędziem do ściągania dobrej energii. Musimy pamiętać jednak o tym, by umieszczać je z daleka od drzwi lub okien. W przeciwnym razie odbiją energię i ułatwią jej ucieczkę.
4 – usuwamy ostre krawędzie i przedmioty.
Stanowią one synonim braku poczucia bezpieczeństwa. Zaburzają też prawidłowy rytm przepływu energii. Ostre krawędzie starajmy się wygładzić np. przy pomocy narzut czy obrusów. Z kolei ostre przedmioty i narzędzia przechowujmy w pojemnikach, szufladach czy etui.
5 – otaczamy się naturą.
Dzięki temu będziemy spokojniejsi oraz pełniejsi energii do działania. Stąd też w naszych wnętrzach urządzanych zgodnie ze sztuką Feng shui powinno znaleźć się jak najwięcej kwiatów. Poza tym warto sięgnąć też po wszelkiego rodzaju naturalne dodatki – wykonane z drewna lub innych naturalnych surowców. Pamiętajmy, że cała filozofia Feng shui ma na celu poprawę naszego samopoczucia i zbudowanie u nas trwałego poczucia szczęścia.
Urządzamy dom zgodnie ze sztuką feng shui.
Organizując swoją przestrzeń według założeń Feng shui musimy wdrożyć zasadę minimalizmu. Oznacza to w praktyce, że powinniśmy otaczać się jedynie niezbędnymi przedmiotami. Warto przy tym zadbać, by były one jak najbardziej funkcjonalne. Niezwykle istotnym jest też, aby właściwie zaaranżować poszczególne pomieszczenia. Tylko wtedy zapewnimy sobie stały i nieprzerwany dostęp do dobrej energii. Będziemy też otaczali się pozytywnymi wibracjami. Staniemy się spokojniejsi i bardziej odporni na sytuacje trudne stresujące. Zyska na tym również nasz system odpornościowy.
Przedpokój / korytarz
To najważniejsze miejsce w naszym domu. Jest jak początek ulicy, która prowadzi nas do reszty pomieszczeń. Dlatego musimy zadbać o to, by panował w nim ład. Najlepiej jeśli na wprost wejścia pojawi się przyciągająca uwagę i wprowadzająca w dobry nastrój dekoracja. W przedpokoju warto zastosować meble, które nie będą zabierały przestrzeni i pozbawiały nas dostępu do energii. Zadbajmy o to, by okrycia wierzchnie można było schować. One także blokują przepływ energii. Pamiętajmy też o doborze odpowiednich kolorów. Postawmy na beż i szarości, które powiększają pomieszczenie.
Kuchnia
Najlepiej jeśli zamontujemy w niej kuchenkę gazową. Płomień pobudzi przepływ energii. Urządzając to pomieszczenie zadbajmy, aby zlew – żywioł Woda – nie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie z kuchenką – żywioł Ogień. Są to dwa przeciwstawne siły i nie powinny się wzajemnie zakłócać. Warto oddzielić je chociażby cienkim blatem roboczym. Zadbajmy też o to, by jak najwięcej przedmiotów po skończonym użyciu, zostało schowanych.
Pokój dzienny/salon
Miejsce to powinno być kumulacją dobrej energii. Dlatego warto umieścić w nim dużo roślin, które zadbają o nasz nastrój. Poza tym powinny królować w tym wnętrzu kolory Yang, czyli czerwień, pomarańcz i żółty. Dodatki w tych barwach mile widziane. Warto zadbać o to, by znalazł się w nim okrągły lub owalny stół. Siedziska warto ustawić, tak by korzystający z nich mogli widzieć drzwi. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie w tym wnętrzu symboli feng shui. Na przykład obraz wodospadu – utożsamiany z płynnością i powodzeniem finansowym czy krajobraz gór czy słońca – synonim nadziei i szczęśliwego rozwiązania.
Łazienka
Jest to wnętrze, które nawiązuje do żywiołu Wody. Jest więc synonimem witalności, zdrowia i dobrej energii. Dlatego warto, aby utrzymana była ona w pastelowych barwach. Akcesoria, jakie się w niej znajdą, powinny być z kolei w kolorze żółtym – energia; zielonym lub brązowym – wyciszenie, relaks. W łazience warto zamontować białe światło. Niezwykle istotne w urządzaniu łazienki jest oddzielenie umywalki od WC. Chodzi o to, aby wyraźnie zaznaczyć miejsce „czyste” i „brudne”.
Pokój dziecięcy
Powinna panować w nich lekkość. Dlatego najlepiej, gdy pokój dziecka będzie utrzymany w pastelowych barwach. Poza tym postawmy na drewniane meble oraz dodatki, które zadbają o relaks i poczucie bezpieczeństwa małych mieszkańców.
Sypialnia
Zgodnie z Feng shui jest to ważne pomieszczenie służące regeneracji. Należy je urządzić zgodnie z założeniami zasady Yin Yang. Chodzi tu głównie o zastosowaną kolorystykę. Gdy sypialnia to oddzielne pomieszczenie – staraj się, by przeważały w niej barwy Yin jak biel, czerń, odcienie niebieskiego, zielony czy brąz. Są to kolory wyciszające. Jeżeli jednak pomieszczenie to pełni też inną funkcję – to dbamy o wydzielenie strefy wypoczynkowej, a tą drugą wypełniami barwami Yang. Są to barwy: czerwony, żółty, pomarańczowy, symbolizujące aktywność i zachęcające do działania. Łóżko powinno być dosunięte jak najbardziej do ściany. Zarówno pod, jak i nad nim powinna znajdować się wolna przestrzeń. Ułatwi to swobodny przepływ dobrej energii, co z kolei zapewni Ci spokojny zdrowy sen. W sypialni nie powinny znajdować się lustra, gdyż są one źródłem dodatkowej energii i będą nas niepotrzebnie pobudzały.
Miejsce do pracy
Przede wszystkim zadbajmy o właściwe ustawienie biurka. Powinno ono stać tak, byśmy byli przodem odwróceni w kierunku drzwi. Przy biurku powinniśmy siedzieć na fotelu z solidnym oparciem. Według Feng shui jest on synonimem pewnego sukcesu zawodowego.
Jak widzimy sztuka Feng shui posiada wielką moc. Wykorzystując ją w swoim domu czy mieszkaniu, możemy znacznie poprawić komfort swojego życia. Możemy też odpowiednio ukształtować te jego aspekty, które są dla nas najistotniejsze.
Przeczytaj również:
Magia naturalna - przykładowe rytułały
Runy w magii - jak je wykorzystać?
Czym jest numerologia i jakie jest znaczenie liczb?
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Magiczny Blog