Muzyka relaksacyjna
Rozbrzmiewa na warsztatach świadomości ciała, podczas seansów terapeutycznych dźwiękami mis i gongów, w salonach SPA oraz prywatnych mieszkaniach. Wszędzie tam, gdzie dźwięki muzyki mają korzystnie wpłynąć na ciało i ducha, a świadomość ludzi na temat jej dobroczynnego działania jest wysoka.
Obok dźwięków natury, na nagraniach pojawiają się dźwięki
nietypowych instrumentów takich jak
didgeridoo australijskie czy
dzwoneczki Koshi - instrument muzyczny wyrabiany ręcznie u stóp Pirenejów, który kreuje wodospad relaksujących dźwięków oraz pozostawia w nas magiczną ciszę.
Muzyka relaksacyjna wspomaga pracę z nadpobudliwymi dziećmi, osobami mającymi problemy z zaburzeniami koncentracji uwagi czy emocji.
Muzykoterapia traktowana jest jako terapia wspomagająca w leczeniu bólu u pacjentów nowotworowych, a także u migreników. Odpowiednie dźwięki i melodie pełnią nieocenioną funkcję w medytacji oraz kontakcie ze światem duchowym.
Dźwięki tak jak zapachy ułatwiają nasze funkcjonowanie, a ich umiejętne wykorzystanie w leczeniu ciała i ducha jest nieocenione.
Nietypowe instrumenty muzyczne
Obok wymienionych wyżej
instrumentów muzycznych, tworząc
muzykę relaksacyjną możemy sięgnąć także po
dzwonek tybetański (ghanta) - najlepiej w komplecie z vajrą. Dzwonek jest symbolem pustki, atrybutem żeńskim, reprezentacją mądrości.
Vajra
jest symbolem niezniszczalności, atrybutem męskości, środkiem wybawienia. Kiedy te dwa elementy występują razem osiągana jest wewnętrzna mistyczna jedność. Vajra reprezentując męskość jest trzymana przez mężczyznę w prawej dłoni, zaś ghanta w lewej (u kobiet odwrotnie).
Z kolei
tingsha (Ting-sha) to małe dzwoneczki połączone sznurkiem albo rzemykiem. To tradycyjny instrument rytualny, chroni przed wpływem negatywnej energii, odstrasza złe duchy, poprawiają samopoczucie. Brzmienie tych mistycznych dzwonków pogłębia koncentrację i wzmaga uwagę.
Muzyka relaksacyjna powinna być stale obecna w naszym życiu. Jej oddziaływanie na ludzką psychikę i fizjologię oraz właściwości wibracyjne i realny wpływ na komunikację ze sobą samym a także innymi ludźmi sprawiają, że terapia dźwiękiem jest jednym z najtańszych i najprzyjemniejszych w dawkowaniu naturalnych sposobów pozytywnego wpływania na nasze ciała i umysły.