Kamienie szlachetne - jak ich używać
Już wiele tysięcy lat temu, od Azji, przez Europę, po obie Ameryki znane były ludziom dobroczynne właściwości naturalnych kamieni szlachetnych. Używane były nie tylko jako ozdoby czy amulety, ale także pomoc w leczeniu schorzeń duszy i ciała. Jakie magiczne moce drzemią w kamieniach?
Jak używać kamieni szlachetnych? Jakie właściwości i znaczenie mają poszczególne naturalnych kamieni?
Litoterapia – magiczna moc kamieni w medycynie
Wschodni mistycy uważali, że każdy kamień ma duszę oraz zamkniętą w swych strukturach geologiczną i kosmiczną pamięć swojego stworzenia. Poza tym, według starożytnych, w kamieniach naturalnych drzemie skumulowana i nagromadzona przez setki tysięcy lat energia, którą mogą przechowywać, a następnie emitować na żywe organizmy.
Oczywiście litoteriapię, czyli leczenie kamieniami, uważamy dziś za dziedzinę medycyny alternatywnej, istnieje jednak wiele badań, które potwierdzają to, że fragmenty skał posiadają i emitują własne pole magnetyczne, które niezaprzeczalnie działa także na organizmy żywe, a także konkretnie wpływa na pracę poszczególnych organów.
Kamienie szlachetne. Ich właściwości i znaczenie
Zanim przejdziemy do opisu tego, jak oczyszczać i przechowywać kamienie szlachetne skupmy się na właściwościach poszczególnych kamieni naturalnych, gdyż okazuje się, że każdy z nich emituje inną energię i tym samym może pomóc nam w różnych dolegliwościach czy stanach emocjonalnych.
Przy wyborze kamieni leczniczych dla siebie, oprócz teoretycznej wiedzy, warto kierować się także intuicją. Specjaliści litoteriapii często twierdzą, że to właśnie ona podświadomie dyktuje nam dokładnie to, czego potrzebujemy, i które kamienie będą miały na nas najbardziej dobroczynny wpływ.
Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych kamieni należą np. cytryn, czarny turmalin, kryształ górski, kwarc różowy, lapis lazuli czy malachit. Oto opis działania nieco mniej znanych kamieni szlachetnych (w kolejności alfabetycznej):
Ametyst – nazywa się go kamieniem harmonii i relaksu. Pomaga radzić sobie z nagromadzonymi emocjami, uspokaja, dodaje cierpliwości i ułatwia zapadnięcie w zdrowy, oczyszczający sen.
Akwamaryn – To kamień pomagający osobom nieśmiałym w przezwyciężaniu własnych lęków i budowaniu pozytywnego obrazu siebie. Pomaga odnaleźć miłość. W litoteriapii stosuję się go przy leczeniu objawów alergii i oczyszczaniu organizmu, a także przy stanach zapalnych i infekcjach górnych dróg oddechowych.
Bawole oko – Ten pasiasty kamień pomaga poczuć się bezpiecznie, wzmacnia aurę, pobudza pracowitość i wytrwałość. Według wielu ezoteryków chroni przed urokami.
Jadeit– kamień władzy, długowieczności, płodności i duchowej równowagi. Pomaga w leczeniu układu moczowego, czyści krew, przyspiesza gojenie ran, harmonizuje, ułatwia kontakt z naturą. Ułatwia zasypianie, chroni przed piorunami, a mężczyznom pomaga w utrzymaniu płodności, gdyż dobrze działa na jądra.
Jaspis tygrysi – Jaspis uważany jest za kamień o mocy oczyszczającej. Uspokaja i wprowadza harmonię, oczyszcza aurę i usprawnia pracę gruczołów dokrewnych. W ezoteryce używa się jego mocy wspierających, ułatwiający podejmowanie decyzji.
Opal – Poprawia wzrok, łagodzi dolegliwości oczu, a także korzystnie wpływa na układ krwionośny. Wspomaga organizm w walce z infekcjami. Według znawców pomaga poradzić sobie z przeszłością, zamyka pewne etapy i pozwala otworzyć się na nowe.
Rubin – Nazywany kamieniem obfitości i dynamizmu. Stosowany szeroko zarówno przez osoby dążące do sukcesu, ale także przez osoby wypalone, zmęczone, dręczone negatywnymi myślami. Pomaga im oczyścić umysł, znaleźć nowe siły witalne. Rubin stanowi też nieocenioną pomoc przy powrocie do zdrowia po zawałach serca.
Selenit– Najczęściej spotykany i używany w litoterapii jest selenit biały. Uważa się, że pomaga on się wyciszyć, uspokoić, połączyć z wcześniejszymi wcieleniami, odnaleźć swoje miejsce we wszechświecie, podejmować trudne decyzje. Rozbudza intuicję i rozwija duchową wrażliwość.
Sokole oko – Nazywany kamieniem obfitości, obdarza spokojem, dobrobytem i bogactwem. Wspiera perspektywiczne myślenie i wyzbywanie się kalek myślowych, usuwa obsesje i lęki. Dodatkowo dobrze działa na jelita i układ krążenia.
Szmaragd– Kamień miłości i piękna. Leczy skurcze, ucisza krwotoki, gorączkę i konwulsje. Przynosi szczęście narzeczonym i kochankom, likwiduje stres, wycisza i uspokaja, odpędza złe duchy, blokuje uroki i zapewnia spokojny, błogi sen.
Jak używać kamieni szlachetnych? Oczyszczanie, pielęgnacja i przechowywanie
Pielęgnację naturalnych kamieni szlachetnych przed użyciem należy rozpocząć oczywiście od ich mechanicznego oczyszczenia z kurzu, brudu, potu czy tłuszczu. Dobrze jest użyć do tego naturalnych, delikatnych i przyjaznych środowisku detergentów.
Chcąc oczyścić kamienie z nagromadzonej wcześniej energii, znawcy tematu zalecają trzymanie ich pod strumieniem bieżącej wody, lub namaczanie w misce wody, która to natomiast umieszczona jest w większym naczyniu wypełnionym solą. Kamienie umyte pod wodą z kranu najlepiej rozłożyć jeszcze na trawie, by kontakt z Matką Ziemią skutecznie je "doczyścił" i naładował energią. Niektóre kamienie szlachetne można także wystawiać na działanie promieni słońca lub księżyca i w ten sposób je energetyzować i zwiększać dobroczynną moc ich działania.
Jeśli chodzi o przechowywanie kamieni szlachetnych, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w szerokiej, płaskiej miseczce z naturalnego materiału, np. drewna lub wikliny. Ułożone jeden obok drugiego będą wzajemnie pozytywnie na siebie oddziaływać, a nam ułatwi to intuicyjny wybór kamienia potrzebnego w danym momencie. Można przechowywać je także w lnianych lub papierowych woreczkach, wtedy jednak dobrze mieć na względzie zasadę, że każdy gatunek kamieni umieszczamy w osobnym woreczku.
Przeczytaj również:
Kamienie szlachetne i ich moc. Czy warto korzystać z kamieni?
Kamienie i ich właściwości lecznicze
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Magiczny Blog