Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.
Niektóre naturalne zapachy mają niesamowitą moc. Te skondensowane w olejkach eterycznych od lat stosowane są w medycynie naturalnej, czy kosmetologii. Dziś mamy swobodny dostęp do takich produktów. Które z nich okażą się najlepszym remedium na dokuczające nam w danym momencie dolegliwości?
Niezwykła moc zapachów uwalniających się z roślin znana była ludzkości od tysięcy lat. Źródła historyczne podają, że w starożytnym Egipcie oraz w Mezopotamii uprawiano zioła o działaniu terapeutycznym. Z czasem ludzkość wyodrębniła skutecznie lotną substancję zapachową wydzielaną przez wybrane rośliny. Dziś wspomniane ekstrakty określamy mianem olejków eterycznych.
Stosunkowo długo, bo aż do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku błędnie zakładano, że wspomniane olejki są produktem ubocznym w procesie przemiany materii u roślin. Dziś wiemy już, że zapachy te kształtują upodobania żywieniowe owadów, mając przy tym wpływ na cały ekosystem. Okazało się również, że gatunek ludzki może czerpać z nich wiele korzyści.
Ze względu na szereg pozytywnych właściwości dziś olejki eteryczne są wytwarzane przez człowieka na masową skalę w różnych zakątkach globu ziemskiego. Najpopularniejszymi metodami stosowanymi przy ich produkcji jest ekstrakcja i destylacja z parą wodną. Obecnie szacuje się, że około 2 tysiące roślin zawiera w sobie więcej niż 0,01% olejku eterycznego.
Bez wątpienia to właśnie aromaterapia budzi w największym stopniu skojarzenia z olejkami eterycznymi. Stanowi doskonałe uzupełnienie terapii prowadzonej w ramach medycyny niekonwencjonalnej. Klasyfikuje się ją ponadto jako jedną z form medycyny alternatywnej. Obeznani w tej materii aromaterapeuci polecają skorzystać odpowiednio dobranych olejków do masażu, czy relaksacyjnych kąpieli.
Charakteryzujące się określoną nutą zapachową olejki eteryczne spotykamy także w perfumach. Choć coraz rzadziej, bo producenci powoli przerzucają się na tańsze w produkcji syntetyki. Najatrakcyjniejsze kompozycje roślinne są do dziś pilnie strzeżoną tajemnicą, bo dzięki nim z fiolek wydobywają się tak przyjemne zapachy.
Medycyna alternatywa i branża kosmetyczna to nie jedyne dziedziny, gdzie używa się z powodzeniem olejków eterycznych. Ich obecność zauważalna jest ponadto w branży spożywczej. To właśnie przy użyciu tych związków powstają wody aromatyzowane jak np. różana. Zapach olejków wykorzystywany jest także do produkcji alkoholu i tytoniu. Głownie w celu nadania im odpowiedniego zapachu.
Niektóre substancje zapachowe pochodzące od roślin można stosować w przypadku wielu dolegliwości. Olejek Bazyliowy ma niezwykle wszechstronne zastosowanie. Pobudza i odświeża, dzięki czemu łatwiej się nam skupić. Wpływa łagodząco na bezsenność, lęki i bóle o podłożu neurologicznym (np. migrenowe, reumatyczne, mięśniowe). Ponadto działa kojąco na ukąszenia owadów.
Innym, niezwykle wszechstronnym olejkiem eterycznym jest anyżowy. Przede wszystkim znajduje on zastosowanie w przypadkach wystąpienia nieżytu dróg oddechowych. Stanowi integralną część preparatów stosowanych na wspomniane dolegliwości i nie tylko. Z powodzeniem używa się go również w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym. Należy dodać również, że olejek anyżowy wpływa pozytywnie na trawienie. Olejek lawendowy stosowany m.in. w branży perfumeryjnej okazuje się doskonałym remedium na wiele dolegliwości. Przede wszystkim uspokaja w stanach bezsenności, nadpobudliwości, czy bezsenności. Skutecznie łagodzi katar, kaszel, objawy przeziębienia, oraz uśmierza bóle głowy, menstruacyjne itp. Intensywny zapach lawendy ponadto skutecznie odstrasza mole ubraniowe.
Oczarowani skutecznością w działaniu zwykle nie poprzestają na jednym olejku eterycznym. To zrozumiałe, ponieważ w ten sposób można poznać wiele inspirujących nut zapachowych, a często przy tym natrafić na substancję niwelującą określone dolegliwości. Dziś konsumenci mają o tyle łatwiej, że są w stanie zaopatrzyć się w dowolne olejki przez internet.
Coraz większą popularnością wśród konsumentów cieszą się egzotyczne nuty zapachowe jak np. olejek z drzewa sandałowego. Cechujący się bardzo intensywną wonią doskonale sprawdza się w przypadku depresji, napięć lękowych, nudności, czy zgagi. Stosowany powszechnie w perfumerii doskonale utrwala zapach mieszanek olejów.
Aż dwie tony płatków róż najwyższej jakości potrzeba, by uzyskać kilogram olejku eterycznego z tych kwiatów. To pokazuje, jak dużo trzeba włożyć wysiłku w ich produkcję. Ten delikatnie pachnący specyfik nie tylko niweluje ból, odmładza i uspokaja. Sprawdza się również w roli afrodyzjaku.
Szeroki zakres zastosowań popularnych olejków estetycznych sprawia, że cieszą się one coraz większą popularnością. Dobre nie tylko dla zdrowia i urody pozwalają nam ponadto dojść do pełni harmonii. Pozytywne nuty zapachowe wpływają korzystnie na układ nerwowy i dają szansę na nowo czerpać radość z życia. Ich skuteczność w działaniu bywa zdumiewająca.